Koncerty

Koncerty

Koncert tradycyjnej muzyki karpackiej
Daria Kosiek & Maciej Harna
(wokal i lira korbowa)

Zespół to pochodzący z Sanoka duet muzyczny. To z jednej strony doskonały i doświadczony multiinstrumentalista. Maciej jest od 1992 roku liderem założonej przez siebie Orkiestry Jednej Góry Matragony (główne nagrody na Festiwalu „Mikołajki Folkowe”, Festiwalu „Nowa Tradycja”). Był współpracownikiem legendarnego KSU. Z drugiej zaś to wyjątkowe i niepowtarzalne umiejętności wokalne rozwijane pod okiem mistrzów z Ukrainy. Daria jest członkinią zespołu Widymo (od 2011 roku) i folkowej Kapeli na Dobry Dzień (od 2018 roku). Była zwyciężczynią w kategorii solistów Przeglądu Pieśni i Muzyki Ludowej Kropa w Korczynie (2019) i Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej (2019).

Oboje muzycy w 2020 roku w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa „Kultura w sieci” realizują projekt „Bojkowski głos Bieszczadu”, w ramach którego dokonują odważnych aranżacji tradycyjnej muzyki bojkowskiej.

fot. Adam Jaremko

fot. M. Grzywaczewski

W swojej muzycznej podróży przedstawią tradycyjne pieśni ludowe we współczesnych aranżacjach. Utwory te pochodzą z karpackich światów, między innymi Łemków, Bojków i słowackich Rusinów, których przejmujące piękno i życiowe prawdy podkreśla cudowne brzmienie liry korbowej, instrumentu towarzyszącego w przeszłości dziadom i wędrownym lirnikom. A wszystko w połączeniu z niepowtarzalnym kobiecym głosem.