Koncerty

Koncerty

Koncert tradycyjnej muzyki karpackiej
Zespół Wernyhora
Daria Kosiek, Anna Oklejewicz & Maciej Harna
(wokal, lira korbowa i inne)

Daria Kosiek, Anna Oklejewicz i Maciej Harna tworzą sanocki zespół Wernyhora. Z jednej strony to doskonali i doświadczeni multiinstrumentaliści. Maciej – twórca i lider Orkiestry Jednej Góry Matragony (główne nagrody na Festiwalu Mikołajki Folkowe, Festiwalu Nowa Tradycja) i współpracownik legendarnego KSU, w Wernyhorze odpowiada za aranżację i grę na lirze korbowej. Anna – z wykształcenia skrzypaczka zafascynowana jest dawnymi instrumentami smyczkowymi. Gościnnie gra w zespole Matragona, a także poszerza skład zespołu KSU. Jest twórczynią projektu Kraina Ziemi (autorka muzyki i aranżacji) i członkinią zespołu Perunwit. W sanockim zespole gra na viella, viola da gamba i skrzypcach.

Z drugiej zaś to wyjątkowe i niepowtarzalne umiejętności wokalne Darii rozwijane pod okiem mistrzów z Ukrainy. Artystka jest członkinią zespołu Widymo (od 2011) i folkowej Kapeli na Dobry Dzień (od 2018). Była zwyciężczynią w kategorii solistów Przeglądu Pieśni i Muzyki Ludowej Kropa w Korczynie (2019), Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej (2019) i laureatką nagrody specjalnej im. Czesława Niemena (Nowa Tradycja 2021).

Muzycy w 2020 roku dzięki programowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci” zrealizowali projekt „Bojkowski głos Bieszczadu”. W ramach swych muzycznych działań dokonali odważnych aranżacji tradycyjnej muzyki bojkowskiej, która przyniosła im Nagrodę Główną i Nagrodę Publiczności na XXX Mikołajkach Folkowych (2020), a także I Nagrodę na Konkursie Muzyki Folkowej Nowa Tradycja (2021).

 

 

fot. Adam Jaremko

 

W swojej muzycznej podróży przedstawią tradycyjne pieśni ludowe we współczesnych aranżacjach. Utwory te pochodzą z karpackich światów między innymi Łemków, Bojków i słowackich Rusinów, których przejmujące piękno i życiowe prawdy podkreślają cudowne dźwięki liry korbowej i instrumentów dawnych w połączeniu z niepowtarzalnym kobiecym głosem.

fot. M. Grzywaczewski

Multiinstrumentalny koncert muzyki etnicznej wraz z wizualizacjami
Rafał “Ruff” Libner

Ruff Libner – muzyk, podróżnik, dźwiękowiec, autor tekstów, performer i sideman. Na didgeridoo gra od 1998 roku. Jest współtwórcą Radio Samsara, Nell’ Ambientes, Balanda Didjeridoo Duo. Współpracował z krakowskim “Teatrem Starym” – rola muzyka didjeridu w “Factory 2” Krystiana Lupy, Storia Theurgica Dynamic Multimedia Project, Gadającą Tykwą, Magic Carpathians, “Studnia O”. Podczas licznych pobytów w Nepalu koncertował i nagrywał z Shyam Nepali Group. Tworzy muzykę do performansów butoh (Zdrojewska/Libner – “Niesen”, „Punkt Zero”, “Nebula”, “Kontinuum“). Jest współorganizatorem Festiwalu Didgeridoo “Dźwięki z Korzenia”. W 2019 roku wszedł w skład tworzącego muzykę eksperymentalną z pogranicza etno i elektroniki kwartetu Baczyńska/Daniłowicz/Zientara/Libner.

Solowo w konwencji live looping one man band występuje jako Soundbreathing –  audio-wizualny elektro-akustyczny chillout na instrumentach etnicznych: didgeridoo, handpan, drumle, echa, pętle i pogłosy, dźwięki tła. W sferze wizualnej koncerty dopełniają kręcone w Nepalu i Indiach impresje video.

fot. Robert Wilczyński

fot. Ewa Morawska

Nagrody:

– kwiecień 2005 – Nowa Tradycja – nagroda solowa dla instrumentalisty

–  grudzień 2007 – Mikołajki Folkowe, Lublin (I nagroda w konkursie Scena Otwarta dla Nell’ Ambientes i Gadającej Tykwy)

Strony:

https://oddychaniedzwiekiem.wordpress.com

https://soundcloud.com/ruff-libner

https://travellingdidjeridoo.bandcamp.com

https://www.youtube.com/user/RuffRolang

https://www.facebook.com/RuffLibner

https://www.facebook.com/Soundbreathing

https://www.instagram.com/7ruffur7